Strona główna / Mama i dziecko / Niemowlę i maluch / Rodzaje opieki dla dzieckaRight menu

Najczęściej czytane

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Urlop macierzyński

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

Warehouse Fashions Limited

Opieka dla dziecka w Wielkiej Brytanii

Zuzanna Gajewska

05.05.2010

Nadejdzie czas, kiedy trzeba będzie wrócić do pracy. Warto już wcześniej zastanowić się nad zapewnieniem naszemu maluchowi dziennej opieki.

Mamom, które pracowały na Wyspach jeszcze przed porodem, należy się urlop macierzyński. O tym, jakie warunki trzeba spełniać, aby go dostać, oraz jak się o niego starać, była już mowa w jednym z naszych artykułów. Urlop jednak nie trwa wiecznie. Nadejdzie czas, kiedy trzeba będzie wrócić do pracy, dlatego warto już wcześniej zastanowić się nad zapewnieniem naszemu maluchowi dziennej opieki.

Jestem sobie przedszkolaczek…

Zacznijmy od żłobków i przedszkoli. Te pierwsze są idealnym rozwiązaniem dla pań, które chcą bądź też muszą bardzo szybko wrócić do obowiązków zawodowych. Brytyjskie żłobki przyjmują już kilkutygodniowe dzieci, mamy też pewność, że nasz dzidziuś znajdzie się tam pod dobrą opieką. Pracujące w żłobkach osoby muszą mieć odpowiednie przeszkolenie pedagogiczne, a w najmłodszej grupie wiekowej (od 0 do 2 lat) jedna opiekunka może zajmować się tylko trojgiem dzieci. Niewątpliwym plusem przedszkola natomiast jest to, że dziecko przebywając tam szybko nauczy się języka angielskiego.

Na Wyspach istnieją zarówno prywatne, jak i państwowe przedszkola. Te drugie są darmowe, jednak jest ich o wiele mniej, pracują krócej i miejsca w nich zarezerwowane są dla dzieci z rodzin z naprawdę trudną sytuacją materialną. Pozostałe żłobki i przedszkola niestety nie należą do najtańszych. W Londynie ceny dochodzą nawet do 50 funtów za dzień. Zapłacimy jednak mniej, jeśli umieścimy tam dziecko na pół dnia, czy dwie-trzy godziny. Placówki opiekuńcze są na ogół otwarte długo, od rana do późnych godzin popołudniowych, i zazwyczaj zapewniają maluchom posiłek i pieluszki.

Przedszkola nie są dla spóźnialskich. Dziecko należy przyprowadzać oraz odbierać punktualnie. Jeśli coś się wydarzy i nie będziemy mogli odebrać malucha o tej porze, o której byliśmy umówieni, musimy koniecznie powiadomić o tym opiekunkę. Jeśli mamusia lub tatuś spóźni się i nie uprzedzi o tym personelu placówki, ten może nawet zadzwonić na policję i zgłosić porzucenie dziecka.

Wybór miejsca może nam ułatwić strona www.childcarelink.gov.uk. Tam znajduje się lista żłobków i przedszkoli na terenie całej Wielkiej Brytanii oraz podstawowe informacje na temat każdej z placówek.

Więcej informacji jak wybrać odpowiednie przedszkole dla dziecka w artykule Jak wybrać opiekę dla dziecka.

Domowe przedszkole wszystkie dzieci kocha

Domowe przedszkola, jak sama nazwa wskazuje, mieszczą się w domu opiekunki, czyli childminder. Osoby prowadzące takie miejsca również muszą przejść odpowiedni kurs. Opiekunka z domowego przedszkola może jednocześnie zajmować się najwyżej sześciorgiem dzieci poniżej ósmego roku życia. Tylko jedno z jej podopiecznych może być niemowlęciem, a troje z nich musi mieć więcej niż pięć lat. Domowe przedszkola są tańsze od zwykłych, a godziny opieki nad maluchem można ustalić indywidualnie z opiekunką. U „childminderki” panuje również domowa atmosfera.

A ja wolę swoją… nianię!!!

Prywatna opiekunka jest doskonałym rozwiązaniem dla mam, które pracują na pół etatu lub mają nieuregulowany czas pracy. Zatrudniając nianię to my określamy kiedy będzie nam potrzebna jej pomoc i ustalamy godziny pracy. Jeśli jednak chcemy zatrudnić nianię w pełnym wymiarze godzin, nie jest to tania sprawa. Za opiekę trzeba zapłacić średnio 300 funtów tygodniowo, a w Londynie pensja niani jest nawet dwukrotnie wyższa. Czasami zdarza się, że rodziny w zamian za opiekę nad dzieckiem ofiarują niani mieszkanie i wyżywienie (tzw. live in nanny), płacąc jej dodatkowo niewielkie kieszonkowe.

Nie tylko dla dzieci - playgroups

Te mamy, które postanowiły wykorzystać urlop macierzyński albo zwyczajnie nie pracują, wcale nie muszą spędzać czasu wyłącznie na domowych obowiązkach. Właśnie z myślą o nich zakładane są playgroupy. – Są to spotkania głównie dla mam, a przy okazji dla dzieci – tłumaczy Kamila Duczek, organizatorka polskiej playgroupy na Mitcham w południowym Londynie. – Odbywają się one raz w tygodniu.

Podczas gdy dzieci się bawią, mamy plotkują, wymieniają się doświadczeniami, po prostu odpoczywają psychiczne – mówi Kamila. – Mogą tu również przychodzić kobiety w ciąży, które chciałyby dowiedzieć się czegoś od mam weteranek – zachęca. Playgroupy działają zazwyczaj przy szkołach lub różnego rodzaju organizacjach charytatywnych. Spotkanie mam i maluchów trwa kilka godzin i może w nim wziąć udział każdy, kto ma na to ochotę, nie trzeba się na nie zapisywać. W zależności od grupy, za uczestnictwo w jednej sesji płaci się od symbolicznego jednego funta do sześciu funtów.

Jeśli w naszych okolicach nie są organizowane spotkania tego typu, warto pójść choćby na plac zabaw – namawia pedagog Agnieszka Dymerska. – Nasze pociechy mogą tam znaleźć przyjaciół, nie tylko wśród innych małych Polaków, ale również wśród dzieci innych narodowości. Dzięki temu szybciej się zintegrują. Nawet jeśli jedno z nich mówi po polsku, drugie po angielsku, jakoś się odnajdą. Najpierw będą porozumiewać się na migi, potem od słowa do słowa, aż znajdą wspólny język – przekonuje Dymerska. Również w takich miejscach, podczas gdy dzieci zajęte są swoimi sprawami, mamy mogą porozmawiać ze sobą, nawiązać nowe znajomości.

Polskie mamy na Wyspach mogą również kontaktować się za pomocą różnego rodzaju stron internetowych, oraz przez działające przy nich fora, jak forum Polkadot.pl. Rodzice mogą w nich znaleźć wiele ciekawych informacji na temat wychowania dzieci w Wielkiej Brytanii uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, jak również odnaleźć mieszkające w sąsiedztwie inne mamy.

Warto zapamiętać:

ChildcareLink - lista przedszkoli na terenie Wielkiej Brytanii.

Ofsted - adres organizacji czuwającej nad standardem opieki i higieny w brytyjskich punktach edukacyjnych. Na tej stronie można znaleźć raporty dotyczące konkretnych przedszkoli i szkół.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym